Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim 2020

43
Okunma Sayısı
GPU

Bilgisayırınızı güçlendirmek isteyenler için ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyim yazısını hazırladık. Bilgisayar donanımları arasında en önemlilerden birisi olan ekran kartı tercihi çok önemlidir. Yakın zamanda bilgisayar almak isteyenler şu soruyu soruyor “ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyim?” sizlere yol gösterici bir rehber olması için bu yazıyı kaleme aldık.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ekran kartı alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı durumlar vardır. Özellikle ikinci el bir ekran kartı alma planınız var ise lütfen yazımızı dikkatle okuyunuz. Sizlere vereceğimiz tavsiyeler doğrultusunda ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyim sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.

Ekran Kartının Görevi Nedir?

Ekran kartı, anakart üzerinde bulunan ve bilgisayarda işlenen verilerin çıktısını monitöre aktaran donanımdır. Aynı zamanda bilgisayar içerisinde grafik konularını ilgilendiren tüm işlemler GPU yani ekran kartında işlenmektedir.

Bellek Boyutu Ne Kadar Olmalı?

En önemli etkenlerden birisi ekran kartının video belleği ve çekirdek hızıdır. VRAM ve CPU olarak da geçebilir. Örnek vermek gerekirse: 4 GB VRAM’e sahip bir bellek 950 Mhz saat hızına sahip olabilir veya 2 VRAM’e sahip belleğimiz 200 Mhz saat hızına sahip olabilir. Yani bellek boyutu yüksek aldıktan sonra çekirdek hızının düşük olmasından dolayı sorunlar yaşayabilirsiniz. O yüzden satın almadan önce araştırmanızı tavsiye ederiz.

Tavsiye Ekran Kartları

Sizler için her fiyat bütçesine uygun hazırladığımız ekran kartı tavsiyeleri.

Giriş Seviyesi Yüksek Seviye
R7 240 GTX 1050
GT 730 GTX 1060
RX 560 GTX 1080

 

Yukarıda belirtilen giriş seviyesi ekran kartları ile minimum düzeyde bütçe ile alabileceğiniz ortalama performans kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Unutmayın giriş seviyesi ekran kartları RX 560 hariç günümüz oyunlarında performansı düşük olacaktır.

İnternette, özellikle YouTube’da bu tarz ekran kartlarını aratarak hangi oyunda ne kadar FPS alabildiklerini görebilirsiniz. Ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyim sorusunun en büyük cevabı almaya karar verdiğiniz kartı YouTube’da “Ekran kartı Adı  FPS Gaming Test” yazarak aratmanız olacaktır.

Paylaş