FPS Arttırma 2020

14
Okunma Sayısı
fps arttırma

Düşük performans aldığınız oyunlar için Google’da sürekli fps arttırma makaleleri aradığınızı biliyoruz. Artık buna bir son vermek için tüm fps arttırma yöntemlerini tek bir makalede toplamaya karar verdik ve kolları sıvadık. Bu yazımız çok uzun olacak fakat aradığınız tüm her şeyi tek bir yerden bulabileceksiniz. Yazı içerisinde aradığınız da kolay bulmanız açısından kategorilere ayıracağız. FPS arttırma 2020 yılına göre güncel bir şekilde aktaracağız.

AMD Kullanıcıları İçin Yöntemler

AMD Radeon kontrol panelini bilgisayarınıza indirin ve yükleyin. Bu program resmi olarak AMD tarafından sunulan bir optimizasyon programıdır.

Not: Catalyst control center veya AMD Radeon Software olarak 2 program vardır bunlardan sadece 1 tanesini indirin. Ekran kartınızın modeli yeni ise AMD Radeon Software İndirin

1- Google’a AMD Catalyst Control Center yazarak resmi sitesine giriş yapın.

2- Açılan sayfada sizin bilgisayarınıza uyumlu olan program sürümünü bulun ve indirin.

3- Alternatif program olan AMD Radeon Software indirmek için yine aynı adımları izleyin ve internet sitesine giriş yapın.

Bu programlardan birisini kurduktan sonra programlar otomatik olarak sizin ekran kartınızı tespit edecek ve eğer yeni güncelleme var ise güncelleyecektir.

AMD Radeon Software FPS Arttırma

 1. Masaüstüne sağ tıklayın ve programa giriş yapın.
 2. Gaming bölümüne geçiş yapın.
 3. FPS Arttırma yapmak istediğiniz oyuna tıklayın ve ayarlar kısmına erişin.
 4. Burada karşınıza bazı grafik ayarları gelecektir, bu ayarların tamamını Yüksek Performans olacak şekilde düzenleyin.
 5. Programın anasayfasına tekrar dönüş yapın ve tercihler bölümüne girin.
 6. Radeon Ek Ayarlarına tıklayın. Sol kısımda yer alan Güç kısmını genişletin ve Geçişli Grafikler Genel Ayarlarında Pil kısmının hemen yanındaki Takılı kısmın altında yer alan “Performansı En İyi Duruma Getir” sekmesini tıklayınız.
 7. Sol kısımda yer alan  “Geçişli Grafikler Uygulama Ayarları”  kısmına girin ve Yüksek Performans’a tıklayın.

YouTube’da bulduğumuz bu video bize ait değil fakat AMD ile ilgili ayarları anlatıyor bunu da izleyebilirsiniz.

NVIDIA Kullanıcıları için Yöntemler

Ekran kartı üreticisi Nvidia olanlar yine Nvidia için yönetim programını indirsinler. Programın sizde var olduğunu varsayarak fps arttırma yöntemlerini anlatmaya devam ediyoruz.

1- Windows Masa üstünde sağ tıklayın ve Nvidia Denetim Masası‘nı açın.

2- 3D Ayarların yönetilmesi bölümüne girin.

3-  Özelleştirilicek programı seçin bölümünden FPS Arttırma uygulamak istediğiniz herhangi bir oyunu seçin.

Oyun Seçimi ve Ayarları

4- Bu görselde Tomb Raider seçili olarak görüyorsunuz, siz de aynı şekilde bir oyunu seçin ve en altta gördüğünüz gibi ayarlarınızı Maksimum Performansı Tercih Et şeklinde ayarlayın.

Sürücü Güncelleştirmeleri

Bilgisayarınızdaki donanımların güncel olması FPS açısından çok önemlidir. Çünkü donanım geliştiricileri sürekli donanımlarının performanslarını arttıran sürücü güncelleştirmeleri yayınlar. Siz eski bir sürücü kullanıyorsanız FPS Arttırma için yayınlanmış bir sürümden mahrum kalıyor olabilirsiniz.

 1. Windows Update giriş yapın ve Güncelleştirmeleri Denetle butonuna basın.

Windows sizin için mevcut olan güncelleştirmeleri otomatik olarak denetleyecektir ve indirecektir.

Kullanabileceğiniz Ek Programlar

Sisteminizin oyun performansını yükseltebileceğiniz bazı ek programlar da bulunuyor. Bu programları kullanarak arka planda çalışan uygulamaları oyun esnasında kapalı tutabilirsiniz.

Programı Google’da ismi ile aratarak bulabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Diğer bir program ise CCleaner bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları tespit ederek onları otomatik olarak temizliyor. Ayrıca kayıt defteri hata düzeltmeleri ve tarayıcı geçmişi ve gereksiz dosyaları temizleme özelliği de mevcut.

Kullanımı basit ve kullanışlı olan bu programı bilgisayarınız da kullanabilirsiniz.

Son Olarak Yapılabilecekler

Oyun içerisinden de yapımcıların sizlere sunduğu bazı ayarlar bulunur. Bunlar ekran çözünürlüğü, grafik kalitesi gibi ayarlardır. Genel olarak sizlere tüm oyunlarda bulunabilecek ayarları yazacağız.

 1. Oyun içerisinde gölge kalitesi, karakter kalitesi, harita kalitesi gibi ayarları düşük olarak ayarlayın.
 2. Çözünürlüğü 1280×720 en düşük olarak kullanmanız önerilir eğer daha düşükte oynayabilirim ekran kalitesi çok önemli değil derseniz 640×480’e kadar yolu var bunun.
 3. FPS Sync ayarını da kapalı hale getirin.

Oyun içerisinden de FPS arttırma için yapabileceğiniz ayarlar da genel olarak bu şekilde, amacınız düşük kalite ve yüksek performans olacağı için oyunun görüntü kalitesine ilişkin ayarları yüksek değil düşük tuttuk. Tüm bu ayarlar tavsiye niteliğinde olup bilgisayarınızda oluşabilecek herhangi bir sorun veya benzeri bir durumdan sorumlu olmayacağımızı da belirtelim.

Paylaş