FreeDOS Nedir ? FreeDOS Kurulumu

4
Okunma Sayısı
FreeDOS Nedir FreeDOS Kurulumu

FreeDOS terimi genellikle bilgisayar toplarken karşınıza çıkar. Eğer toplama bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız daha önceden yazmış olduğumuz bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gerekenler adlı makalemize göz atabilirsiniz. FreeDOS Nedir? bir laptop veya masaüstü bilgisayar alırken karşınıza çıkabilir, işletim sistemi olmayan bilgisayar anlamına gelir. Satın alacağınız ürünün üzerinde FreeDOS yazıyorsa işletim sistemsiz bir şekilde teslim edilecek demektir. Bu genelde yazının başında da söylediğimiz gibi donanımları tek tek satın aldığınızda ortaya çıkar, FreeDOS bilgisayar satın aldığınızda işletim sistemini kendiniz kurmalısınız. Ayrıca FreeDOS nedir konusuna verilecek bir diğer cevap ise bu şekilde alacağınız bilgisayarın fiyatının daha düşük olacağıdır çünkü işletim sistemi ücreti dahil olmayacaktır.

FreeDOS Bilgisayar Alınır mı?

Alabilirsiniz, işletim sistemi kurmak o kadar da komplike bir işlem değildir evde kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz işletim sistemleri de bulunduğundan isteğe bağlı olarak bütçenize de katkı yapabilirsiniz. Biz bu yazıda sizlere yardımcı olması için FreeDOS kurulumunu anlatacağız.

FreeDOS Nedir

FreeDOS Bilgisayar Alırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Bu tür bir bilgisayar almaya karar verdiyseniz gelelim şimdi nelere dikkat edeceğinize, öncelikle bahsettiğimiz gibi işletim sistemi olmayacağı için sizin kuracağınız sistemin kesinlikle lisanslı bir işletim sistemi olması gerekmektedir. Eğer işletim sistemini illegal yollardan kurmaya çalışırsanız bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz. İşletim sistemi alacak yeterli bütçeniz yok ise ücretsiz bir şekilde Linux işletim sistemi kullanabilirsiniz bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum.

FreeDOS Kurulumu

İşletim sistemi CD’sini veya yazdırdığınız USB’yi bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı çalıştırın, karşınıza çıkan menüden BOOT seçenekleri arasından CD veya USB hangisi ile kurulum yapacaksanız seçin. Bilgisayarınız otomatik olarak ve bilgisayarın performansına da bağlı olarak 45-90 dakika içerisinde işletim sistemi kurulumunu tamamlayaacktır. Kurulum esnasında bilgisayarınız bir veya iki defa açılıp kapanabilir tamamen FreeDOS kurulumu tamamlanana kadar beklemelisiniz. İşletim sistemi kurulum işlemi tamamlandıktan sonra gerekli ayarları girdikten sonra bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Paylaş