LOL FPS Arttırma 2020 %100 Güncel

9
Okunma Sayısı
LOL FPS ARTTIRMA

Bilgisayarların donanımına ve gücüne göre değişkenlik gösteren ve bilgisayar performansını anlatan sayılara FPS diyoruz. Bu değerleri nasıl yükseltebileceğinizi LoL FPS arttırma 2020 olarak güncel bir şekilde sizlere aktaracağız.

Bilmeyenler için kısaca: FPS Nedir? (Frame Per Second)

Teknik olarak saniyede alınan kare sayısı anlamına gelir. Oyun oynarken olması gereken minimum değeri otuz olarak belirlenmiştir, saniyede alınan kare sayısı otuzun altına düştüğünde oyun akıcılığını kaybeder ve oyun deneyiminiz azalır. Rahat bir şekilde LoL oynamanız için bizim tavsiye edebileceğimiz FPS değeri altmış. Burada dikkat etmeniz gereken bir önemli etken de monitörünüzün yenilenme sıklığı. Eğer siz 144 FPS alıyorsanız ve monitörünüzün yenilenme sıklığı 59 Hz ise o oyunu siz 144 FPS olarak oynamıyorsunuz demektir.

LoL FPS Arttırma Adımları

LoL Grafik Ayarları

League of Legends oynarken FPS değerlerinizi görmek için CTRL + F tuş kombinasyonunu uygulayın.

 1. Bilgisayarınız da görev yöneticisine girin ve arka planda çalışan gereksiz uygulamaları ve programları kapatın. (Bu programlar sizin oyun performansınızı düşünebilir, kullanmadıklarınızı kapalı tutmalısınız.)
 2. Windows Update ayarlarına girerek bir güncelleme var mı yok mu diye kontrol edebilirsiniz, bilgisayarınızı sürekli güncel tutmak önemlidir. Yapılan güncellemeler ile bilgisayarınızın donanım parçalarının performansı artabilir.
 3. Bilgisayarınızın soğuk bir ortamda çalıştığından emin olun. Isınma büyük oranda bilgisayarınızın performansını düşürür.

LoL Oyun İçi Performans Ayarları

 1. Oyun içerisindeyken ESC tuşuna basın ve Seçenekler menüsüne erişin.
 2. Görüntü kısmından grafikleri tamamen çok düşük olacak şekilde belirleyin ve karakter ana hatları ayarı kapalı kalsın.

Bu iki adımı yerine getirdiyseniz şimdi de işlemci üzerinden yapmanız gerekenlere gelelim.

 1. İstemci ayarlarından Genel bölümüne girin ve Tasarruf modunu etkinleştir ayarını aktif edin.
 2. Yine aynı kısımdan oyun esnasında istemciyi kapat seçeneğini de aktif edin.

Bu ayarları yaptıktan sonra son olarak ekran çözünürlüğünü de düşürmemiz gerekiyor, ekran çözünürlüğünü de yine aynı menü üzerinden yapacağız.

 1. Ekran Çözünürlük ayarını 1024×768 veya 1280×720 olarak değiştirin.

Tüm bu ayarlardan sonra oyunun kalitesi düşecek fakat performansı yükselecektir.

Bilgisayar Üzerinden FPS Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

LoL oyun içerisinden yapmanız gerekenler bu şekildeydi şimdi bilgisayarınızı en iyi performansı verecek şekilde ayarlayacağız ve LoL için FPS Arttırma işlemlerini tamamlayacağız. Yazının en başında kısaca belirttiğimiz bu adımların detaylarına gelelim.

 1. Bilgisayarım üzerine gelin ve sağ tık yaparak özellikler menüsüne erişin.
 2. Burada gelişmiş sekmesinden performans ayarlarına girerek en iyi performans ayarını aktifleştirin.

Bu adımlardan sonra ekran kartınız için yapmanız gerekenler şu şekilde;

 1. Ekran kartınızın denetim masasına girin ve güncelleştirmeleri denetle butonuna basın.
 2. 3D Ayarları kısmına girerek buradaki ayarları en iyi performans veya optimum performans olacak şekilde belirleyin.

Yazıyı özetlemek gerekirse, bilgisayarınızı güncel tutun ve oyun içi ayarları düşük olarak belirleyin. Ardından Windows’un size sunduğu performans arttırmak için olan tüm ayarları aktif hale getirin.

Paylaş